Yurtdışı Patent Tescili

Fikri ve sınaî mülkiyet hakları kapsamınca, Türkiye’de alınan patent, yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Türkiye’de yapılan başvuru hakkından itibaren 1 yıl içerisinde rüçhan hakkı ile yurtdışı patent tescili yapmak mümkündür. Ürünün yurtdışında da satılabilmesi, koruma altına alınabilmesi, yasal olarak hak elde edilebilmesi için yurtdışından patent almak gerekmektedir. Bu bağlamda dünya çapında geçerli tek bir tescil bulunmamaktadır. Yurtdışı patent tescili için 2 seçenek bulunmaktadır. Biri istenilen her ülke için ayrı ayrı başvuru yapılan ülkesel başvuru, diğeri ise birçok ülkeye aynı anda başvuru yapmayı sağlayan sözleşmeler.

Ülkesel başvurular, diğer patent işlemlerine göre daha uzun bir süreyi kapsadığı için pek tercih edilmeyen bir seçenektir. Ülke özelinde başvuru yapıldığından maliyeti de daha fazladır. Bu sebeple bu yöntem maksimum 5 ülkede varlık sürdürmek için önerilir veya genellikle hiç önerilmez.

Birçok ülkeye başvuru yapmayı sağlayan sözleşme ve antlaşmalar şu şekilde sıralanabilir; Uluslararası PCT Antlaşması, Avrupa Patent Sözleşmesi (EPT), Avrasya Patent Sözleşmesi (EUA), ARIPO Patent Sözleşmesi, Arap Ülkeleri Patent Sözleşmesi (GCC), OAPI UNION Patent Sözleşmesi. Detaylarından bahsetmek gerekirse; Uluslararası PCT Antlaşması, yurtdışı patent tescili için akla gelen ilk antlaşmadır.152 ülkeden patent almayı mümkün kılar. Dolayısıyla hem başvuru maliyeti düşer hem de işlemler daha kısa sürede gerçekleşir. Yetkili kurumu WIPO’dur. Türkiye Patent Birliği Antlaşması’na üye olduğu için PCT başvuru hakkından yararlanılabilir. Avrupa Patent Sözleşmesi ise 38 ülkede geçerliliğe sahiptir. Üye ülkelerin tamamı için buluş tescil belgesi alınabilmektedir. Bürokrasi azdır ve tek başvuru dosyasıyla süreç yönetilebilir, hem vakit hem de maliyet avantajı sağlanır. Avrasya Patent Sözleşmesi; Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Kırgızistan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Tacikistan Kazakistan ve Moldova’da yürürlükte olan bir sözleşmedir. Tek bir ofisten başvuru yapılarak tüm bu ülkelerde geçerli olacak patent tescili elde edilebilir. ARIPO Patent Sözleşmesi, İngilizce konuşan Afrika ülkelerinde, Lesoto, Botsvana, Tanzanya, Gambiya, Zimbabve, Kenya, Somali, Malavi, Sudan, Mozambik, Gana, Nabibya, Uganda, Zambiya, Sierra Leone ve Svaziland’da, yapılacak tek bir başvuruyla patent alınır ve buluşun korunması sağlanır. Arap Ülkeleri Patent Sözleşmesi ise, yurtdışı patent tescilinde tercih edilen bir diğer yöntemlerdendir. Bu sözleşmeye Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman, Katar, BAE ve Kuveyt dahildir. Körfez İşbirliği Konseyi denen bu organizasyon Arap dünyasında patent almak isteyenler için bir alternatiftir. Bu sözleşme sayesinde hem bireysel olarak hem de ülkelerin tümüne başvuru yapılabilir. Son olarak OAPI UNION Patent Sözleşmesi ile de Fransızca konuşan Afrika ülkelerinde 20 yıl geçerliliği olan tescil alınabilmektedir. Sözleşmeyi imzalamış ülkeler; Burkina Faso, Ekvator Ginesi, Kongo, Benin Cumhuriyet, Kamerun, Moritanya, Togo, Çad, Senegal, Fildişi sahilleri, Nijer, Gabon, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gine, Mali ve Gine Bisau şeklinde sıralanabilir.

Mutlu Patent ile yurtdışı patent tescili yaptırabilir, sorularınız ve merak ettikleriniz için, mail adresimizden, 0(212) 417 81 61 / 0(212) 417 98 12 numaralı telefonlarımızdan ve ya aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Hemen Teklif Alın