GOTS

Günümüzde tekstil sektörü ve hazır giyim üretimi çevresel sorunlara sebep olan başlıca faktörlerdendir. Hükümetler ve diğer sivil toplum kuruluşları bu sorunları önlemek ve en azından azaltabilmek adına birçok çalışmalarda bulunur.

Henüz zorunlu kılınamasa da, 2005 yılında bu konuyu çözümleyebilecek uluslararası gönüllü bir sürdürülebilirlik standartı olan GOTS(Global Organik Tekstil Standardı) geliştirilmiştir.

International Working Group (Uluslarası Çalışma Grubu) tarafından geliştirilen GOTS, organik tekstil faaliyeti sürecinin en başından sonuna kadar (hammaddeden etiketlemeye kadar) çevresel ve hatta sosyal kriterlerini belirler. Ana sayılabilecek kriterler; zararlı kimyasalların kullanımı, GDO kullanımı ve çocuk işçi yasağıdır. Ayrıca sosyal sorumluluk adına sağlam bir yönetim sistemini ve atık su arıtma yöntemini de gereklilik olarak görür.

GOTS süreci, akredite edilmiş bağımsız kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilen saha denetimleri ve sertifikasyonla izlenir. Bu da GOTS sertifikasına sahip organik tekstil ürünlerinin bütünlüğünü garanti eder ve tüketicide güven uyandırır. GOTS, üreticilerin ve işleyicilerin organik liflerden elde edilen tüm ürünlerini uluslararası geçerliliğe sahip tek bir sertifika ile tedarik etmelerini sağlar.

GOTS Genel Müdürü Herbert Ladwig’e göre ; “GOTS sertifikalı tesislerin sayısındaki belirgin artış gösteriyor ki, giderek daha fazla yönetici GOTS kriterlerine uyumlu olma istekliliği yanında, aynı zamanda bağımsız bir üçüncü parti sertifikası alarak bu uyumluluğu kanıtlamaya da istekli olduğunu gösteriyor”. Bu doğrultuda standardın temelinde sürdürülebilirlik olduğundan çevre sorunları ve diğer sorunlara çözüm bulunmasını sağladığı ve ayrıca risk yönetimi konusunda da üreticilere destek olduğu, tüketicilere ise güven sağladığı için böyle olduğu söylenebilir.

GOTS sertifikasyon sürecini tamamlayan firmalar bir lisansa sahip olurlar ve bu lisans ürünlerin üzerinde GOTS logusunun bulunmasını da kapsar. Logoyla birlikte ürünlere iki farklı şekilde; 1.organik veya organik dönüşümde olarak ve 2.%x organik malzemelerden üretilmiştir veya %x organik dönüşümde malzemeden üretilmiştir etiketleri basılır. Etiketleme süreci belgelendirme kuruluşunun ismi, logosu ve lisans numarasını içerecek şekilde tamamlanır.

GOTS sertifikasına sahip olursanız; firmanızın pazardaki güvenilirliği artar. Çalışan haklarına ve çevre sorunlarına duyarlı bir firmanın ürünlerini almak tercih sebebi olarak kabul edilebilir. Ayrıca GOTS arıtım, isg gibi konularda da destek olduğu için yasal zorunluluklara da daha rahat uyum sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bir bilgi alabilmek için aşağıdaki formu doldurup tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Teklif Alın